Galerija slika

Sovići kod načelnika
Sovići kod načelnika
Sovići iz Dječjeg vrtića Jelenko sudjeluju u projektu Say hello u sklopu kojega trebaju predstaviti svoje mjesto Domašinec. Tom prigodom odlučili su posjetiti načelnika Općine Domašinec M. Tomašeka. Načelnik ih je toplo ugostio, a Sovići su mu postavili nekoliko pitanja. Najprije je načelnik odgovorio na pitanje što je to Općina. Nakon što su Sovići naučili ponešto o tome, upitali su ga i što radi načelnik te kako izgleda njegov dan na poslu. Načelnik se trudio detaljno Sovićima objasniti odnosno približiti im posao načelnika. Također, Soviće je zanimalo i radi li sve to načelnik sam ili pak ima i pomoćnike, stoga je načelnik nabrojio i tko mu sve pomaže da Domašinec kao Općina funkcionira tako dobro. Na kraju su ga upitali je li on ikada pohađao vrtić, na što se načelnik simpatično nasmijao i rekao kako vrtića u doba kada je on bio mali nije bilo u Domašincu. Sovići su saznali sve što su htjeli znati, a načelnik ih je upitao imaju li kakve ideje koje bi vrtić učinile boljim mjestom. U tom su trenutku niknule svakakve maštovite ideje Sovića, a najmaštovitija je bila ona da u vrtiću fali ni manje ni više nego bazen! Sovići su mu na kraju uručili zahvalnicu i odrecitirali pjesmicu na međimurskom dijalektu, a načelnik ih je počastio sa slatkišima.
Andreja Peklar: Buba
Buba je slikovnica koja nam dočarava preobrazbu gusjenice u leptira. U slikovnici Andreje Peklar Buba primi pismo te krene na put. Put je to na kojem ona susreće druga živa bića, nove stvari, nove osjećaje, susreće se s preprekama te na kraju dolazi na svoj cilj. To je ujedno i slikovnica koja nam oslikava i priču o odrastanju i sazrijevanju.
Sovići su čitali, analizirali te naposljetku radili i aktivnosti vezane uz ovu slikovnicu. Slikovnica ima predivne ilustracije te su se u crtanju tih ilustracija okušali i Sovići. Na panou su istaknuti radovi Sovića koji prate radnju Bube. Također, istraživali su i životni ciklus leptira te su napravili plakat na tu temu. Istraživali smo kakvi sve leptiri postoje, gledali razne videoisječke, uočavali smo boje i posebnosti te životinjske vrste. Pročitali smo i slikovnicu Vrlo gladna gusjenica te ju usporedili sa slikovnicom Buba. Osim što smo naučili ponešto o životinjskom svijetu, dotaknuli smo se i teme sazrijevanja odnosno odrastanja. Sovići su zamišljali i opisivali svoj budući život, čime će se baviti te su tom prilikom crtali kako zamišljaju sebe tijekom desetak godina. Tako smo se dotaknuli i teme prolaznosti vremena. U sobi dnevnog boravka na ploči smo napravili ciklus nastajanja leptira. Za kraj tjedna Sovići su posadili lavandu kako bi na njihovu terasu sletjelo što više šarenih leptirića.
AUTOR TEKSTA: Elena Bihar, odgojiteljica
Radionica pranje zubi
VAŽNOST ORALNE HIGIJENE
Od najranije dobi djecu bi trebalo osvijestiti da je oralna higijena važna isto kao i higijena našeg tijela te bi ju trebali redovito održavati. Pravilnom higijenom zubi štitimo se od većih dentalnih problema u budućnosti te pravilnim četkanjem štitimo zube od različitih bakterija i mikroba.
Sredstva koja koristimo za oralnu higijenu su:
• Pasta za zube
• Četkica za zube
• Konac za zube
• Vodica za ispiranje usta
Za manju djecu preporučaju se mekanije četkice kako bi im pranje zubi bilo ugodnije, a četkicu bi trebalo mijenjati najmanje svaka tri mjeseca. Što se tiče paste za zube, preporuča se fluoridna pasta namijenjena djeci koja štiti od nastanka karijesa, a količina paste trebala bi biti otprilike veličine graška.
Pravilno pranje zubi već od malena stvara naviku redovitog pranja zubi, a kada pranje zubi postane redovito trebalo bi biti i kvalitetno.
POSJET STOMATOLOGU
Važno je da prva posjeta stomatologu bude ugodno iskustvo za dijete. Ispričajte svom djetetu kako izgleda stomatološka ordinacija, što se sve nalazi u njoj, kako izgleda, što sve stomatolog radi te na taj način pokušajte dijete zainteresirati za odlazak stomatologu. Ukoliko dijete odvedete stomatologu na vrijeme, odnosno dok su još svi zubi zdravi stomatolog će zube pregledati i po potrebi premazati fluorom.
ULOGA RODITELJA
Roditelji trebaju biti svjesni važnosti oralne higijene već od najranije dobi te biti dobar primjer svojoj djeci. Od roditelja zavisi kakav će kasnije biti stav djeteta o oralnoj higijeni.
Pranje zubiju probajte pretvoriti u zabavne obiteljske aktivnosti.
KAKO PRAVILNO PEREMO ZUBE?
Odgovor na ovo pitanje djeci je na njima primjeren način dao omiljeni striček u našem vrtiću, zdravstveni voditelj Nikola. Zdravstveni voditelj je održao radionice gdje su djeca učila o tome kako pravilno peremo zube, što nam je sve potrebno za pranje zubi, koja količina paste je dovoljna, koliko dugo peremo zube.
Naučili smo i što se može dogoditi zubima ako se redovito ne peru.
Uz niz poticaja kao što su slikovnice „Prljek i Mrljek-pokvareni zub“, „Mali vuk pere zube“, model zubala i četkica, igre, različite fotografije ova radionica kod djece je potaknula velik interes te pranje zubi sa prijateljima u vrtiću pretvorila u zabavnu edukativnu aktivnost.
AUTORI TEKSTA: Lucija Sabolek, Nikola Trstenjak
PROJEKT NAŠA MALA KNJIŽNICA
PROJEKT NAŠA MALA KNJIŽNICA
Sovići ove godine sudjeluju u projektu Naša mala knjižnica. To je međunarodni projekt koji je prvotno usmjeren na poticanje na čitanje. Čitanje djeci od najranije dobi je izuzetno bitno jer ono omogućuje bogaćenje djetetovog rječnika, razvijanje kritičkog mišljenja, poboljšava djetetovu sposobnost slušanja, opažanja te izražavanja. Drugim riječima, čitanjem se aktivira cijeli mozak.
Provođenje projekta nije strogo definirano te odgojiteljice imaju slobodu kako će provoditi aktivnosti, a u svemu tome im pomažu online radionice i smjernice. U sklopu projekta dobio se komplet knjiga. Neke od tih slikovnica su Sovići već čitali i analizirali te promptno proveli aktivnosti.
DJEVOJČICA I MEDO
Djevojčica i medo je jedna topla i dirljiva slikovnica o odrastanju, o stjecanju najboljega prijatelja u ranom djetinjstvu te o spoznavanju samoga sebe. Slikovnica je to koja prikazuje kako djevojčica u svojem plišanom medvjediću vidi najboljeg prijatelja, kako s njime doživljava razne avanture, kako zajedno provode vrijeme te kako tijekom odrastanja djevojčica stječe i druge prijatelje. Sovići su čitali i analizirali slikovnicu. Donijeli su svoje fotografije na kojima su bili bebe, odnosno djeca do dvije godine. Promatrali su se u ogledalu odnosno zapažali koliko su se promijenili. Izradili smo okvire za fotografije od drvenih štapića te smo tim fotografijama ukrasili našu sobu dnevnog boravka. Proveli smo još jednu aktivnost na temu ove slikovnice, a to je izrada medvjedića od slanoga tijesta.
GDJE SI PRONAŠLA MOJ KLJUČ?
Urmas Reinmaa, autor ove slikovnice, je estonski pisac koji nam je poslao i pismo iznenađenja. Sovićima su odgojiteljice pročitale pismo te su raspravljali o tome što je to zapravo autor odnosno tko to piše knjige. Slikovnica ima izrazito lijepe ilustracije koje zapravo i vode glavninu narativa. Sovići su promatrali boje u slikovnici, ekspresije lica djevojčice i drugih likova. Ovo je slikovnica koja nas uči da je bitno pomagati drugima, uči nas nesebičnosti i požrtvovanosti. Djevojčica Ana je glavni lik te je jednoga dana pronašla hrpu ključeva i odlučila pronaći kome ključevi pripadaju. Sovići su potom raspravljali jesu li oni ikada izgubili nešto vrijedno. Ono što je bilo bitno istražiti uz ovu slikovnicu je to što je to adresa. Svaki Sović naučio je svoju adresu te smo izradili ključeve od kartona i folije. Osim što je za svakodnevno snalaženje dobro znati svoju adresu, Sovićima će ovo dobro doći jer uskoro kreću u školu.
Autor teksta: Elena Bihar, odgojiteljica
Dan sigurnijeg interneta
11. veljače 2025. godine u Dječjem vrtiću Jelenko obilježen je Dan sigurnijeg interneta na temu „Digitalna odgovornost: Uloga modernih alata u sigurnosti djece“.
Cilj je ovog projekta potaknuti djecu na odabir zdravih i zabavnih aktivnosti te da djeca prepoznaju utjecaj prekomjernog vremena pred ekranima na njihovo tijelo.
Odgojiteljice su u „Sovićima „ i „Zečićima“ provele aktivnosti Što tijelo govori, igru pantomine, priču „Netici treba tvoja pomoć“, izradile plakat te su djeca na kraju pčelici Netici, koja ih vodi kroz cijelu aktivnost, svojim crtežom predložila aktivnost koju bi Netica mogla izabrati umjesto da gleda u ekran. Djeca su nakon provedenih aktivnosti upoznata da prekomjerno vrijeme pred ekranima može uzrokovati probleme s fizičkim razvojem, poremećaje spavanja, probleme s pažnjom i koncentracijom te utjecati na emocionalno zdravlje.
